صفحه اصلی فرهنگ عمومی زندگی در آمریکا اطلاعات عمومی درباره آمریکا

اطلاعات عمومی درباره آمریکا

کشور ایالات متحده آمریکا ( USA ) که ایالات متحده ( U.S ) و آمریکا ( America ) نیز خوانده می شود با مساحتی حدود ۹٫۹ میلیون کیلومتر مربعی و جمعیتی بیش از ۳۲۰ میلیون نفر، سومین کشور پهناور دنیا براساس مساحت کل (چهارمین کشور دنیا بر اساس مساحت سطح خشکی ) و سومین کشور پرجمعیت جهان است. این کشور یکی از کشور های دارای بیشترین تنوع نژادی و فرهنگی است که پذیرای مهاجرین زیادی از سراسر دنیا می باشد. جغرافیا و آب و هوای ایالات متحده نیز بسیار گوناگون و متنوع است. به طوری که یکی از کشورهای چهار فصل جهان است. یعنی در فصل های مختلف شما می توانید آب هوای کاملا متفاوت را تجربه کنید، از صحرا ها و سواحل گرم ایالات نوادا و کالیفرنیا تا کوهستان سردسیر در شمال آمریکا.

ایالات متحده آمریکا در نیمکره غربی کره زمین، و در شمال قاره آمریکا ( آمریکای شمالی ) واقع شده است. این کشور از ۴۸ ایالت همجوار، و دو ایالت جدا از دیگران ( شبه جزیره آلاسکا و مجمع الجزایر هاوایی در اقیانوس آرام ) تشکیل شده است. همچنین در منطقه حوزه دریای کارائیب، و نیز بخش هایی از اقیانوس آرام، جزایر کوچک و پراکنده ای وجود دارند که مجموعاً با مساحت ۴۷۰ هزار کیلومتر مربع جزء قلمرو کشور آمریکا محسوب می شوند.

آمریکا بعد از کشور های روسیه و کانادا، سومین کشور پهناور جهان می باشد. به طور تقریبی کشور آمریکا، شش برابر بزرگتر از ایران، ۲۵ درصد بزرگتر از استرالیا، ۳۵ برابر بزرگتر از انگلستان، ۱۴ برابر بزرگتر از فرانسه، و نصف روسیه است.

ایالات متحده آمریکا از شمال با کشور کانادا و از جنوب با کشور مکزیک مرز خاکی دارد. این کشور در شمال غرب قاره آمریکا و سواحل آلاسکا نیز با روسیه مرزهای مشترک آبی دارد. کشور آمریکا ایالت آلاسکا را قبلا از روسها خریداری کرده است. قبلا این ایالت متعلق به کشور روسیه بود.

بخشی از رشته کوه های راکی در غرب آمریکا قرار گرفته است که بزرگترین قله آن در ایالت کلرادو قرار دارد.

بزرگترین و مهمترین رودخانه آمریکای شمالی و چهارمین رودخانه طولانی جهان یعنی رودخانه میسیسیپی در آمریکا قرار دارد. رودخانه میسیسیپی که به رود میسوری می پیوندد نقش بسیار مهمی در اقتصاد و تجارت آمریکا و حمل نقل دریایی آن دارد.

قاره آمریکا در سال ۱۴۹۲ و توسط کریستف کلمب کشف شد اما او به اشتباه فکر کرد که آنجا هندوستان است اما مدتها بعد آمریگو وسپوچی اعلام کرد که این قاره جدیدی است.

در سال ۱۷۷۶ آمریکا اعلام استقلال نمود ولی قبل از آن آمریکا مجموعهای از مستعمرات اروپایی بود. بطور مثال، بریتانیایی ها شهر جیمز تاون در ویرجینیای امروزی را آباد کردند، اسپانیاییها در منطقه فلوریدای امروزی ساکن شدند، هلندیها نیو آمستردام را که اکنون نیویورک خوانده میشود ساختند، و فرانسویها نیز در ایالت جنوبی لوئیزیانا و اطراف رودخانه میسیسیپی ساکن شدند. ایالت تگزاس بطور نمونه در تاریخ خود زیر شش پرچم مختلف قرار داشته است. پس از آن به مرور درگیرها برای استقلال آمریکا شدت گرفت تا اینکه نهایتا با صدور اعلامیه استقلال آمریکا در ۴ ژوئیه ۱۷۷۶ استقلال مستعمرات ۱۳ گانه محقق گردید.

سپس به علت تعارض قوانین در ایالت های مختلف شورش هایی بوجود آمد تا اینکه در سال ۱۷۸۹ قانون اساسی ایالات متحده با حضور ۵۵ نماینده از ۱۲ ایالت تصویب شد. در سال ۱۸۱۲ نیز بار دیگر بریتانیا به آمریکا لشکر کشی کرده و پایتخت جدید آمریکا که واشنگتن دی سی بود را به آتش کشید، اما موفق به استقرار در منطقه نگردید.

در سال ۱۸۶۱ آمریکا شاهد جنگ داخلی بود که در آن ایالات جنوبی که خواهان استقلال و همچنین ادامه برده داری بودند با حکومت مرکزی و ایالات شمالی به جنگ پرداختند که حاصل آن بیش از ۶۰۰٫۰۰۰ کشته و ۵۰۰٫۰۰۰ زخمی بود و در نهایت در سال ۱۸۶۵ شمالی ها موفق به شکست جنوبی ها شدند.

بعد گذشت سالیان طولانی از جنگ داخلی، آمریکا به توسعه اقتصادی مشغول شد و برای نمونه جزیره آلاسکا را از روسیه خرید. پس از جنگ جهانی اوّل به دلیل آنکه صدمه ای به آمریکا وارد نشده بود موقعیت بسیار خوبی را برای رشد و گشایش اقتصادی این کشور فراهم گردید، تا اینکه در سال ۱۹۲۹ رکود اقتصادی شدیدی دامنگیر اقتصاد کشور آمریکا را گرفت که به جمعه سیاه مشهور است، وسعت این رکود تا حدی بود که حدود یک چهارم مردم آمریکا شغل خود را از دست دادند. و گرسنگی و بی خانمانی شدیدی در آن کشور حاکم شد.

پس از آن و با پایان جنگ جهانی دوّم و ویرانی اروپا و زیر ساخت های اقتصادی کشورهای اروپایی، فرصت مناسب دیگری برای شکوفایی و توسعه اقتصادی کشور آمریکا که صدمات کمی از جنگ دیده بود فراهم آمد. کشور آمریکا با قرض دادن وام های کلان به کشورهای اروپایی و روسیه و چین و حتی ژاپن برای بازسازی ویرانه های جنگی توانست در عرض یک دهه بعد از جنگ جهانی دوّم اولین اقتصاد جهان شود که این موضوع تا کنون نیز ادامه دارد. در دوره های بعدی نیز حذف و شکست اتحاد جماهیر شوروی در میادین مختلف که این دو همیشه رقیب هم بودند، همچون جنگ سرد، جنگ ویتنام ( که با شکست آمریکا همراه بود ) و جنگ کره ( که می توان گفت آمریکایی ها آنجا پیروزی نسبی کسب کردند ) باعث شد تا ایالات متحده از قدرت و موقعیت منحصر بفردی در جهان برخوردار گردد.

آمریکا به دلیل داشتن اقتصادی قدرتمند در صحنه سیاسی و روابط خارجی نیز بسیار فعال و دارای نفوذ بسیار زیادی است. مقر مرکزی سازمان ملل در شهر نیویورک قرار دارد و این کشور به غیر از کشورهای ایران، کره شمالی و سودان، کوبا (به تازگی روابط دیپلماتیک بین دو کشور از سر گرفته شده)، ونزوئلا و بولیوی با سایر کشور های جهان دارای روابط دیپلماتیک رسمی است.

آمریکا همچنین دارای سیستم حمل و نقل گسترده ای است. پنج شرکت بزرگ هواپیمایی دنیا ( بر اساس تعداد مسافران ) آمریکایی هستند. شرکت امریکن ایرلاینز اولین رتبه را در این میان داراست. در سال ۲۰۱۰ به ازای هر ۱۰۰۰ آمریکایی ۷۹۷ اتومبیل در این کشور وجود داشت و برابر آمار به طور متوسط هر آمریکایی بالغ روزانه ۵۵ دقیقه ( یا ۲۹ مایل ) از اتومبیل استفاده میکند. اما در مقایسه با گستره اتومبیل، پایانه ریلی آن به نسبت کمتر است و تنها ۹% از سفرها از طریق حمل و نقل عمومی انجام میشود در صورتی که این مقدار برای اروپا ۳۸% است. استفاده از دوچرخه نیز نسبت به اروپا بسیار کمتر است. همچنین از سی فرودگاه پرترافیک دنیا شانزده فرودگاه متعلق به آمریکاست. دلیل استفاده کم از حمل و نقل عمومی وجود شهرک ها و شهر های بیرون از شهرهای اصلی هستند. در آمریکا تقریباً ۶۰% مردم در مناطق حومه شهرها زندگی می کنند و اکثر خانواده های آمریکای حداقل یک اتومبیل دارند که مسافت بین خانه و محل کار را که بعضاً تا ۵۰ کیلومتر فاصله است را با اتومبیل طی می کنند. برای همین فقط در شهر های بزرگی مثل نیویورک، شیکاگو، لس آنجلس، سانفرانسیسکو و امثال آنها سیستم حمل و نقل نسبتاً خوبی وجود دارد.

اطلاعات کلی درباره کشور آمریکا
پایتخت واشینگتن دی. سی
بزرگترین شهر نیویورک سیتی
زبان رسمی ندارد
زبان ملی انگلیسی
نوع حکومت جمهوری مشروطه فدرال
مساحت ۹٬۸۲۶٬۶۷۵کیلومتر مربع (سوم)
جمعیت تا سال ۲۰۱۷ ۳۲۳۶۲۵۷۶۲
تراکم جمعیت در هر ۲ کیلومتر ۳۵ نفر
واحد پول دلار آمریکا
جهت رانندگی چپ
پیش شماره تلفن ۰۰۱ یا +۱
نظرات بسته شده است.